jRPG

Gry z serii Pokemon - czy warto do nich wracać po latach odpoczynku od serii?


Gdy pod koniec zeszłego roku po raz kolejny zastanawiałem się nad zakupem new Nintendo 3DSa, jednym z argumentów przemawiających ostatecznie "za" była możliwość powrotu do miło wspominanych Pokemonów. Pokusa ta była tym większa, iż najnowszą wówczas grą z serii okazał się być remake Ruby/Saphire, a więc części, w którą przed niemal 12 laty grałem jako ostatnią, jeszcze na pożyczonym od znajomego Game Boy'u Advance. Jedna tylko kwestia nie dawała mi spokoju, a która dla wielu stojących przed podobnym dylematem jest zapewne szczególnie istotna teraz, gdy świat wciąż żyje niedawną premierą Pokemon GO oraz nadchodzącymi Pokemon Sun/Moon - czy dzisiejszy dorosły gracz jest w stanie poczuć w najnowszych odsłonach tę samą magię, którą siedemnaście lat temu czuł jako dziecko, sięgając po pierwsze tytuły z serii? Jak bardzo –i czy w ogóle- zmieniły się one przez ten czas? Czy nadal warto po nie sięgać oraz wyczekiwać kolejnych? Odpowiedzi na powyższe pytania postaram się udzielić w kolejnych akapitach niniejszego felietonu.

Mitologiczno-religijne korzenie Pokemonów

Szukając inspiracji twórcy gier czerpią z wielorakich źródeł. Nie inaczej jest w przypadku popularnych Pokemonów - dość powiedzieć, że mapy wszystkich regionów wzorowane były do tej pory na fragmentach map państw lub miast. Wiedzieliście jednak, że tytuły z tej serii całymi garściami czerpią z bogatej mitologii japońskiej, hinduskiej a nawet hebrajskiej? Wpływy te postanowił prześledzić youtube'owy kanał "Did You Know Gaming?", któremu postanowiliśmy zrobić niewielką reklamę. Świetna robota!

UNDERTALE

Nie potrafię w tym przypadku silić się na profesjonalny ton. Undertale to stylizowana na jRPG gra, która jest bardziej pomysłowa i zabawniejsza, niż cokolwiek, w co grałem w ciągu ostatnich lat albo nawet dekady. Postaram się nakreślić jej rysy charakterystyczne bez zgłębiania się w szczegóły, Podpowieść jest bowiem najefektywniej opowiedziana, gdy wie się o niej jak najmniej.